Hızlı Erişim

Epa Çevre Hakkında Çözüm Ortaklarımız İnsan Kaynakları Faaliyet Alanları Belgelerimiz Sertifikalarımız Basında Biz Fuarlar Etkinlikler

Misyonumuz

Yaratıcılığa, verimliliğe ve katılımcılığa bağlı bir kurum kültürü oluşturarak iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve ülkemiz için fırsatları başarıya dönüştürmek, beklentilerin üzerinde ürün ve hizmet çözümleri ile artan sayıda sadık müşteriler oluşturmak ve müşterilerimize marka güvencesini hissettirmektir.

Faydalı Bilgiler

Ultrasonik Debimetre İçin Hızlı Seçim Kılavuzu

Bilindiği gibi, tüm istekleri karşılayabilecek bir debimetre yoktur. Bu yüzden, başarılı bir uygulama için en önemli adım, debimetrenin doğru seçimidir. Ultrasonik Debimetrelerde gözönüne alınması gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir;
 

1. Sıvının temiz veya kirli olması; temiz sıvı için transit-time (zaman-geçişli) debimetre, kirli sıvı içinse doppler debimetre seçilmelidir.
 

2. Portatif tip veya sabit montaj; Eğer rahat taşınabilirlik isteniyorsa, portatif debimetre tavsiye edilir. Aksi takdirde, sabit tip (duvara veya raya montaj) debimetrenin kullanılması gerekir.
 

3. Kullanılan boruyla ilgili istenenler; boru ölçüsü, boru et kalınlığı, boru malzemesi, kaplama malzemesinin kullanılıp kullanılmadığı
 

4. Akışkanla ilgili istenenler; debi, akışkan sıcaklığı, akışkanın kirli veya temiz olması
 

5. Besleme; AC, DC veya pil beslemeli
 

6. Çıkış; puls, 4 – 20mA, frekans ve röle çıkışı
 

7. Termal enerji (ısıtıcı) ölçülüp ölçülmeyeceği; ölçülecek ise, yerleştirmeli veya kenetlemeli (clamp-on) PT100 direnç kullanılmalıdır.
 

8. Datalogger opsiyonu;

Ultrasonik Transit Time (Zaman Geçişli) Debimetrelerin Çalışma Prensibi

Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetre, boru içinde ileri veya geri doğru hareketli sıvı içindeki ultrasonik dalganın yayılma zamanını hesaplayarak debi ölçümü yapar. Bu debimetre, çoğunlukla içinde hava kabarcıkları olmayan ve çok az yüzde de askıda katı partikül olan homojen sıvıların debisini ölçmek için kullanılır.


Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetre, agresif akışkanların (asitler, bazlar, ve çözücüler) debisini ölçmek için uygundur.


Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin ölçüm sistemi borunun dışından akustik olarak çiftleşmiş bir çift ultrasonik sensör’den oluşur, (ölçülen sıvı ile doğrudan temaslı sensör de kullanmak da mümkündür) ve sunucu unite sensörlerden gönderilen ve alınan sinyalleri çözümler. Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin sunucu unitesi bir DSP mikroprosessor ünitesine sahiptir ve bu ünite ara yüz ile kontrol ve proses sistemlerine sinyal gönderir.
 

Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin ana özelikleri:

• Clamp-on sensörler: monte etmek için akışı durdurmak gerekmez. (Daldırma tipi içinde geçerlidir)
• AC ve DC besleme: 230 VAC ve 24 VDC.
• Ölçme işlemi sırasında geçen zaman farkı: 0.2 ns.
• Analog (4-20 mA), puls (röle), frekans (OCT) ve RS485 çıkışları.

Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin çalışma prensibinde; ultrasonik dalga sıvı içinde yayıldığı zaman akışın ileri veya geri yönlü olmasına bağlı olarak yayılma zamanı değişir. Ultrasonik dalga akış ile aynı yönde ise yayılma hızı artar,tam tersi akışa zıt yönde ise yayılma hızı azalır. Eğer iki yayılma zamanları arasındaki fark doğru olarak ölçülürse akış hızını hesaplamak mümkün olacaktır.


Ölçümler borunun dış yüzeyine doğrudan temas eden 2 sensör ile alınır. Bir sensor borunun üst kısmının dış yüzeyine diğeri ise borunun alt kısmının dış yüzeyine yerleştirilir.
Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin kullandığı sensörlerin yerleşim pozisyonları “Z” “V” veya "W" şeklinde olacaktır (boru küçük çaplı ise “W” şekli kullanılmalıdır.
Sensörler ultrasonik pulsları almak için, pulsları alternatifli olarak boru – Akışkan- Boru yolu üzerinden gönderirler.


Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrelerde; ölçülen akışkan hızının hassasiyetini azaltacak farklı faktörler: boru iç duvarlarındaki aşınmalar, yüksek miktarda hava kabarcıkları ve katı partiküller, sıcaklık değişimleri olarak sayılabilir, bunlar transit zamanlı debimetrenin ölçüm prensibine olumsuz etkir.


Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetreler sıcaklık kompanzasyonu yapabilmeli, iç duvar aşınmaları ve ses hız dağılımındaki asimetriden etkilenmemeli ve kritik şartlarda ölçüm yapabilmelidir.


Eğer akışkan durağan ise Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin sıfır ayarını yapmak mümkün olmalıdır. Bu işlem Ultrasonik Transit Zamanlı Debimetrenin hassasiyetini ±0.5% civarına kadar arttıracaktır.