Demir Giderme Filtreleri

Demir giderme filtreleri , suyun içerisinde bulunan fazla demir ve mangan minerallerinin alınarak sudan uzaklaştırılması amacıyla kullanılmaktadırlar. Özellikle yer altı suları demir mangan iyonu açısından çok zengin su kaynaklarıdır ve demir-mangan proses suyu eldesinde istenmemesinin yanında insan sağlığı içinde zararlıdır. Demir iyonu ,suya kahverengi bir renk ve pas tadı vermekte, beyaz çamaşırlar ve persolen eşyalar üzerinde çıkması zor sarımsı ve ya kırmızımsı bir renk oluşturabilmekte– Mangan iyonu ise gri-siyah lekeler bırakmaktadır.

Proses sularında bulunan Demir – Mangan ; boru hatlarında ,basınçlı tanklarda, kazan ve boilerde birikime ve ısı kaybına neden olmaktadır.

Ayrıca demir içerikli suyun kullanımı ;borularda ve sistemin ekipmanlarında korozyona sebep olduğu için suyun demirden arındırılma işlemi büyük önem taşımaktadır.

Kullanım Alanları : -Reverse Osmosis Sistemlerden önce sudaki fazla demirin alınması ,
-Yumuşatma Sistemlerinden önce sudaki demir mineralinin alınması ,
-Yer altı sularındaki demir-manganın alınması ,
-Kazan besleme suları öncesi fazla demirin alınması işlemleri kullanım alanlarını oluşturmaktadır.

Kullanılan Malzemeler :

Demir-Mangan Giderme Filtre Tankları; müşterinin isteği ve suyun karakteristik özelliklerine göre farklı türden en kaliteli malzemelerden imal edilmektedir.

Tanklar : Epoksi boyalı veya kauçuk kaplamalı sac tanklardan, PRFG tanklardan ve paslanmaz tanklardan imal edilebilirler.

Vanalar : Demir-Mangan Giderme Filtrelerinde kullanılan vanalar, PVC, dökme demir veya paslanmaz malzemelerden imal edilirler. Vana tipleri : Multivay vanalar (SIATA veya FLEG), manuel, pnömatik veya elektrik aktüatörlü kelebek vanalar, manuel veya pnömatik diyaframlı vanalar.

Dolgu Malzemesi : Demir-Mangan Giderme Filtrerinde dolgu malzemesi olarak özel bir dolgu maddesi kullanılır.

Nozul : Filtrelerin içinde, filtre ebatlarına göre mantar nozullar ve ahtapot nozullar kullanılır.