Kum Filtreleri

KUM FİLTRELERİ

  Kum Filtreleri ,suyun  içerisinde bulunan askıda katı  partikülleri tutmak ve sudaki bulanıklığı gidermek amacıyla kullanılmaktadırlar.
Kum Filtrelerinin Çalışma Prensibleri :
Kum Filtresine basınçlı olarak giren hamsu, filtre içinde belirli boyutta dizilmiş katmanlardan geçirilerek, suda bulanıklığa sebep olan partiküllerin sudan uzaklaştırılması esasına dayanarak çalışır. Bu sayede yaklaşık olarak 30 – 40 mikrona kadar suyun  filtrasyonu sağlanmaktadır.Zamanla filtre içinde tutulan partiküller filtrenin veriminin düşmesine sebep olurlar.Bunun için filtrenin  tekrar verimli olarak çalışmasını sağlamak için filtrede geri yıkama yapılmaktadır. Ayrıca Büyük çaplı kum filtrelerinde geri yıkama verimini arttırmak için, geri yıkama esnasında blower aracılığı ile  filtreye hava verilmektedir.
EPA ÇEVRE tarafından imal edilen Basınçlı Kum Filtreleri müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda manuel veya otomatik olarak üretilmektedirler.

Kullanım Alanları :
-Kuyu suyu filtrasyonu,
-Yüzeysel suların (Nehir, göl, deniz)  filtrasyonu,
-Yumuşatma  Sistemlerinden önce ön filtrasyon amacıyla,
-Reverse Osmosis Sistemlerden önce ön filtrasyon amacıyla,
-Arıtılmış atıksuların filtrasyonu,
-Havuz suyu filtrasyonu işlemleri kullanım alanlarını oluşturmaktadır.

Kullanılan Malzemeler :

Kum Filtresi Tankları; müşterinin isteği ve suyun karakteristik özelliklerine göre farklı türden  en kaliteli malzemelerden imal edilmektedir.

Tanklar : Epoksi boyalı veya kauçuk kaplamalı sac tanklardan, PRFG tanklardan ve paslanmaz tanklardan imal edilebilmektedirler.

Vanalar : Kum Filtrelerinde kullanılan vanalar, PVC, dökme demir ya da  paslanmaz malzemelerden imal edilirler. Vana tipleri : Multivay vanalar (SIATA veya FLECK), manuel, pnömatik veya elektrik aktüatörlü kelebek vanalar, manuel veya pnömatik diyaframlı vanalar.

Dolgu Malzemesi : Filtrede dolgu malzemesi olarak değişik ebatlarda kuars kum kullanılmaktadır.

Nozul : Filtrelerin içinde, filtre ebatlarına göre mantar nozullar ve ahtapot nozullar kullanılır.